czwartek, 6 lutego 2014

ZACZĘŁO SIĘ OD OKRĄGŁEGO STOŁU

Okrągły Stół uważany jest za jedno z najważniejszych wydarzeń w najnowszej historii Polski, od którego rozpoczęły się zmiany ustrojowe Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Efektem tych zmian były między innymi częściowo wolne wybory do parlamentu, tzw. wybory czerwcowe (4 czerwca 1989 r.).
Obrady Okrągłego Stoły toczyły się od 6 lutego do 5 kwietnia 1989 r.
Do negocjacji przystąpili przedstawiciele władz PRL, opozycji solidarnościowej oraz strony kościelnej. Rozmowy odbywały się w kilku miejscach, a rozpoczęły i zakończyły się w siedzibie Urzędu Rady Ministrów PRL w Pałacu Namiestnikowskim (obecnie Pałac Prezydencki) przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. W obradach wszystkich zespołów brały udział 452 osoby.
Ocena porozumień zawartych przy Okrągłym Stole nie jest jednoznaczna. Choć zapoczątkowane zostały wtedy przemiany demokratyczne w Polsce, to jednak wiele osób podkreśla, że beneficjentami demokratycznych przeobrażeń stała się nomenklatura partyjna – postkomunistyczna, a nie polskie społeczeństwo.
Krytyczne spojrzenie na Okrągły Stół prezentuje między innymi znany publicysta Rafał Ziemkiewicz w artykule "Sterta bzdur o Okrągłym Stole": http://blog.rp.pl/ziemkiewicz/2009/02/11/sterta-bzdur-o-okraglym-stole/ 
O Okrągłym Stole w kategoriach "cudu" pisze dla odmiany Adam Michnik: http://wyborcza.pl/1,75968,15406245,Wykorzystalismy_szanse_dana_przez_historie.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz